Skip to main content
Milíře 8, Rozvadov
info@lihovarusovy.cz
+420 608 379 955

PORADNA

PŘÍPRAVA A ÚPRAVA OVOCE PRO OVOCNÝ KVAS

  • Ovoce pro zakládání kvasu musíte vždy mechanicky očistit nebo oprat a odstranit nahnilé části, stopky, listí a ostatní nečistoty.
  • Ovoce poté zpracujte na kaši a dbejte na to, aby nebyly u peckovitého ovoce porušeny jádřince (možno odpeckovat strojově, ručně)

Tabulka obsahu zkvasitelných cukrů v jednotlivých druzích ovoce


Ovoce Obsah cukru v % Průměrný obsah cukru v %
Švestky 11-16 13,5
Meruňky 7-12 9,5
Broskve 8-13 10,5
Jablka 8-11 9,5
Hrušky 9-14 11,5
Třešně 7-12 9,5
Višně 6-11 8,5
Hrozny 15-22 18,5
Jalovčinky 10-20 15
Topinambury 12-17 14,5

Příprava rmutu (kvasu) vyžaduje co největší čistotu a přesnost. Dobře založený rmut je totiž základem pro dobrý destilát. Pokud se nedržíme přesných postupů, mohou být způsobené chyby nevratné.

Pokud máte špatný rmut, tak vám k dobrému destilátu nepomůže ani nejmodernější technologie destilace. Jakmile ovoce sklidíte, mělo by se okamžitě zpracovat, nejlépe ještě týž den. Pokud to není možné, doporučuje se ovoce zmrazit, aby se kvalita zralého ovoce uchovala a aby ovoce nezačalo předčasně plesnivět. K výrobě kvasu je nejlepší používat dobře dozrále (měkké) ovoce, které obsahuje nejvíce cukru a má nejsilnější aroma.

Čištění ovoce

Prvním krokem k dobrému kvasu je ovoce důkladně vyprat, aby se povrch ovoce zbavil možných bakterií, které by mohly založený kvas znehodnotit (tento postup neplatí pouze u květů bezu - pyl z květů by se mohl uvolnit do vody a mohla by být znehodnocena výtěžnost kvasu).

Dalším krokem je zbavení plodů stopek, listů a hnijících částí. Dříve byla praxe taková, že se nechávalo kvasit i nahnilé ovoce. Následovat tuto tradici však rozhodně nedoporučujeme. Nahnilé ovoce, stopky a jiné nečistoty nenávratně znehodnocují kvalitu kvasu a kvalitu výsledného destilátu. Hnilobné bakterie spotřebovávají při kvašení cukr, ale nepřetvoří jej na alkohol.